preloader
Przejdź do głównej treści

Jak tworzymy strony zgodne z WCAG?

wykres

Dzielimy się wiedzą

Znamy od podstaw interpretacje wszystkich zasad WCAG 2.1! Jesteśmy przygotowani zarówno do wdrożenia standardów dostępności cyfrowej jak i przygotowania wsparcia technicznego wraz z komfortowymi strategiami aktualizacji!

zębatka

Przygotowujemy treści

Standardy WCAG przewidują szereg ułatwień w dostępie do informacji, jednak proponowane usprawnienia wymagają ingerencji w strukturę strony zarówno od strony wizualnej, jak i na poziomie kodu. Wdrożenie dostępności cyfrowej najlepiej więc powierzyć profesjonalistom, obeznanym tak z niuansami przyjazności stron, jak i ich konstrukcją.

koperta

Wybieramy WCAG

Poziomy standardu WCAG to inaczej przewidywanie tego, jacy użytkownicy mogą potrzebować informacji udostępnianych na Twojej witrynie internetowej. Wskaż nam profil swojej działalności, a my doradzimy najlepszą strategię – zgodną z polskimi przepisami, które od 2019 roku uwzględniają reguły dostępności cyfrowej.

żarówka

Weryfikujemy treści

Skorzystaj z naszego doświadczenia zarówno w kwestii przepisów regulujących zasady WCAG dla witryn należących do polskich podmiotów, jak i w dziedzinie konstrukcji i kompozycji stron internetowych. Możesz nam zaufać w sprawach dostępności dokumentów PDF, właściwego kodowania znaków, formułowania tekstów zastępczych dla ilustracji oraz wielu innych!

wykres

Audyt oraz raporty

Zgodność strony internetowej ze standardami WCAG potwierdzają specjalne, raportowane audyty. Dokumenty raportów zostają przygotowane zarówno na potrzeby analiz jak i prezentacji. Zawierają opisy i uzasadnienia metodologii audytu, opisy i podsumowania wyników, a także wnioski i rekomendacje usprawniające dalszy rozwój Twojej strony internetowej.

zębatka

Deklarujemy dostępność

Idea dostępności cyfrowej jest kluczowym aspektem architektury Internetu. Dzięki niej każdy człowiek, niezależnie od ograniczeń z jakimi się boryka, może korzystać z zalet życia online. Twój wkład w tę wizję potwierdza deklaracja dostępności, czyli dokument opisujący zgodność kompozycji Twojej strony internetowej ze standardem WCAG 2.1

Założenia WCAG 2.1 zapewniają dostępność stron www dla wszystkich

Gigantyczny potencjał zasobów internetu ułatwia życie i pozwala na optymalną stymulację rozwoju każdego człowieka. Cyberprzestrzeń wymaga jednak pewnego uporządkowania, by ze zgromadzonej wiedzy mogły korzystać także osoby starsze, osoby borykające się z deficytami rozwojowymi i poznawczymi oraz ludzie dotknięci jakimś rodzajem niepełnosprawności. Wsparcie dla użytkowników wymagających ułatwień to właśnie reguły WCAG, dzięki którym powstają strony przyjazne wobec osób niepełnosprawnych. 

Znamy te zasady od podstaw i jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania, pozwalające wyszukiwarkom indeksować Twoją stronę internetową jako dostępną cyfrowo!

Dla kogo są strony z WCAG?

Ustawowy wymóg dostępności cyfrowej

człowiek pracujący na laptopie z kubkiem kawy

Urzędy i instytucje państwowe

pieniądze

Fundacje i stowarzyszenia

szpital

Ośrodki opieki zdrowotnej

kropla

Jednostki administracji samorządowych

edukacja

Placówki oświaty

Grafika przedstawiający laptop i telefon z możliwością korzystania ze strony za pomocą pilota i przycisku tab

Co warto wiedzieć o WCAG 2.1

WCAG to skrót pochodzący od nazwy Web Content Accessibility Guidelines czyli zbioru wytycznych, opisujących dostępność treści internetowych w różnych perspektywach. Dzięki tym rekomendacjom rozwiązania ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami i ograniczeniami poznawczymi korzystanie ze stron internetowych są wciąż ulepszane i upraszczane. W ten sposób dostępność wiedzy zgromadzonej w internecie może mieć charakter ogólny

Założenia WCAG przekładają się na realne ułatwienia nie tylko w przypadku osób niepełnosprawnych, lecz także dzieci z wadami rozwojowymi i osób starszych. Rekomendacje WCAG od 2019 roku są częścią polskiego ustawodawstwa. Aktualnie pracujemy z wersją 2.1 tego standardu.

W zależności od stopnia organizacji i zasięgu działania reguły przyjazności stron internetowych wobec osób niepełnosprawnych przewidują trzy poziomy zgodności ze zborem rekomendacji WCAG, a tym samym trzy poziomy dostępności, mianowicie:

  • Poziom A, czyli podstawowy próg dostępności, eliminujący najistotniejsze przeszkody w dostępie do informacji
  • Poziom AA: uważany za branżowy standard, sprawia że dostępność stron ułatwia interakcję i konwersję szerszej grupie osób z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami poznawczymi
  • Poziom AAA: rozumiany jako najwyższy i najbardziej zaawansowany standard, nie zawsze wymagany w przypadku większości stron, jednak jako gwarantujący najwyższą dostępność postrzegany jako prestiżowy

alt="Grafika przedstawiająca szkolenie z dostępności WCAG"

Czy muszę mieć stronę

zgodną z WCAG?

Według polskich przepisów wdrożenie standardów WCAG jest obowiązkiem dla niektórych podmiotów, przede wszystkim dla urzędów administracji i instytucji samorządowych. Nadzór nad stopniem wdrożenia rekomendacji WCAG pełni Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli kontrola z ramienia tego resortu wykaże nie dopełnienie ustawowego obowiązku, przedział przewidywanych kar rozciąga się od 5 do 10 tys. zł. 

Kolejną konsekwencją przewidzianą na okoliczność nie przestrzegania założeń dostępności cyfrowej jest cofnięcie dotacji danego podmiotu ze środków Unii Europejskiej. Trzeba też wiedzieć, że Ustawa o Dostępności Cyfrowej pozwala każdemu użytkownikowi zwrócić się do danej instytucji publicznej z prośbą o zapewnienie dostępności cyfrowej określonego elementu jej strony internetowej, a instytucja ma wówczas obowiązek zrealizować prośbę w ciągu 7 dni od jej otrzymania.

zdjęcie telefonu z różnymi ikonkami

Zalety stron z WCAG 2.1

Podstawowe aspekty implementacji

standardów WCAG

Rekomendacje dostępności cyfrowej opierają się czterech zasadach określanych przez wytyczne jako tzw. filary. Zostały one stworzone jako ułatwienia w przewidywaniu ograniczeń, z jakimi mogą się borykać użytkownicy danej witryny internetowej. Poszczególne filary prezentują się w następujący sposób:

  1. POSTRZEGALNOŚĆ – wymaga alternatywnych opisów do ilustracji, odpowiedniego doboru kolorów i kontrastów barw ułatwiających czytanie i recepcję komunikatów do poziomu swobodnego dla osób niedowidzących i starszych. Należące również do tego filaru opcje skalowania czcionki podnoszą czytelność treści, innym wymogiem jest responsywność strony, czyli dostosowanie jej do rozdzielczości urządzenia (telefon, tablet, laptop, komputer).
  2. FUNKCJONALNOŚĆ – oznacza uwzględnienie różnych sposobów poruszania się po stronie przez użytkownika – mechanizmy regulujące funkcjonowanie witryny muszą uwzględniać użytkowników nie posiadających klawiatur, albo myszy, a więc użytkowników dotkniętych np. paraliżem. Oprócz tego nawigacja na stronie powinna być łatwa, lub intuicyjna, jak również przyjazna dla wzroku drogą eliminacji treści „migających”.
  3. ZROZUMIAŁOŚĆ – Umieszczone na stronie treści powinny być tak skomponowane by skutkować przejrzystością przekazu. Terminy spoza języka potocznego powinny być wyjaśniane, informacje konstruowane w sposób prosty i konkretny, a skróty rozwijane, i tłumaczone.
  4. SOLIDNOŚĆ – W polskim ustawodawstwie filar ten nosi miano „kompatybilności” i jest wymogiem z pogranicza technologii, informatyki i psychologii postrzegania. W dużym uproszczeniu chodzi tu o to, by kody na którym zbudowano stronę (HTML i CSS) były na tyle poprawne by nie rzutować na kondycję pozostałych filarów i umożliwiać użytkownikom korzystanie z technologii asystujących, takich jak czytniki treści używane przez osoby niewidome.

WCAG 2.1 - praktyczne rozwiązania

Zasady dostępności cyfrowej według WCAG 2.1 zapewniają praktyczne rozwiązania, które uczynią stronę internetową bardziej przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami. Należą do nich m.in. możliwość powiększenia widoku strony, zmiana ustawień przeglądarki czy kompatybilność z technologiami wspomagającymi dla osób z wadami wzroku. Warto także zadbać o nagrania w języku migowym, audio-deskrypcje i napisy rozszerzone.

Ważna jest również odpowiednia regulacja kontrastu: co najmniej 4,5:1 dla tekstu podstawowego i 3,0:1 dla dużego tekstu. Główne problemy z wdrożeniem standardów wynikają z przestarzałej struktury stron oraz braku kompetencji technicznych w zakresie dostępności.

Kompetencje WCAG 2.1

Złożoność niektórych aspektów dostępności cyfrowej w połączeniu z ewolucją wytycznych WCAG (pierwsza edycja rekomendacji czyli WCAG 1.0 pojawiła się w 1999 roku) prowadzi do wniosku, że samodzielne ulepszenie witryny internetowej, czy dostosowanie jej przynajmniej do podstawowego poziomu dostępności najlepiej powierzyć profesjonalistom. Inaczej będzie wyglądać strona szkoły podstawowej, czy urzędu gminnego gdy zajmie się nią osoba przypadkowa a inaczej, gdy sprawę powierzymy agencji obeznanej zarówno z technikami ulepszeń, jak i ze stroną prawną wytycznych WCAG. Obok obsługi typowo informatycznej liczy się tu także odpowiednia interpretacja przepisów Ustawy o Dostępności Cyfrowej jak i możliwość dokonania audytu przyjazności strony oraz uzyskania deklaracji dostępności, czyli dokumentu poświadczającego dostosowanie strony do wytycznych WCAG.

Pytania dotyczące dostępności stron WCAG

Sam skrót oznacza Web Content Accessibility Guidelines i jest kryptonimem zbioru rekomendacji prowadzących do dostępność treści internetowych postrzeganych w różnych perspektywach. Dzięki WCAG programiści budują witryny internetowe tak, by umożliwić korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu, jak również użytkownikom z zaburzeniami poznawczymi, czy niesprawnością intelektualną.

Tak, ale tylko dla podmiotów publicznych. Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych z 2019 roku obliguje do wdrożenia standardów WCAG, między innymi jednostki sektora finansów publicznych (w tym placówki oświaty), państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, fundacje i organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia. Egzekwowanie ustawy należy do Ministerstwa Cyfryzacji.

Rekomendacje WCAG są zbiorem o charakterze międzynarodowym. Zostały zebrane i uporządkowane przez konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium) w celu stworzenia standardów projektowania stron i aplikacji internetowych, które w efekcie umożliwiają optymalna dostępność informacji wszystkim użytkownikom, a zwłaszcza niepełnosprawnym. Pierwsza wersja dokumentu WCAG została po raz pierwszy opublikowana w 1999 roku. Dziewięć lat później pojawiła się aktualizacja WCAG 2.0. Aktualnie obowiązuje zbór z 2018 roku - WCAG 2.1.

Standard dostępności cyfrowej opiera się na czterech głównych zasadach nazywanych filarami. Są to: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość oraz solidność, określana w polskim ustawodawstwie jako kompatybilność. Oprócz tego, w zależności od zasięgu działania danego podmiotu i poziomu organizacji reguły przyjazności stron internetowych przewidują trzy poziomy zgodności.

Ewolucja technologii jest ściśle związana z postępem nauk informatycznych co oznacza, że niektóre rozwiązania najlepiej powierzyć specjalistom obeznanym zarówno z aspektem prawnym WCAG, czyli ustawą o dostępności cyfrowej jak i najnowszymi strategiami wdrażania tych wytycznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku stron przestarzałych, witryn z błędami w kodzie oraz zbudowanych na modelach niestandardowych i przestających działać wraz z upływem czasu.